Župan Ivan Celjak je sa suradnicima nazočio 21. tradicionalnom druženju osoba s invaliditetom Hrvatske, koje je u prostoru sisačkog restorana „Stari grad“ organizirala Udruga osoba s invaliditetom distrofije, cerebralne i dječje paralize i osoba s ostalim tjelesnim invaliditetom grada Siska, na čelu s predsjednikom Drenom Dobrenićem.
Uz predstavnike Županije i Grada Siska, druženju je nazočila i saborska zastupnica Marijana Petir, pravobranitelj za osobe s invaliditetom Dario Jurišić, državna tajnica Željka Josić i državni tajnik Domagoj Orlić.
Na području SMŽ djeluju ukupno 22 udruge koje okupljaju i bave se zaštitom prava osoba s invaliditetom. Savez udruga osoba s invaliditetom grada Siska i Sisačko-moslavačke županije, predsjednika Drena Dobrenića, okuplja najveći broj udruga i na taj im način omogućava kvalitetnije prijavljivanje na projekte, osiguravanje sredstava i poticanje inkluzije i zajedničkih aktivnosti, s ciljem promicanja i zaštite prava osoba s invaliditetom.
SMŽ SUSTAVNO I KVALITETNO BRINE O NAJUGROŽENIJIM SKUPINAMA STANOVNIŠTVA
Župan Celjak je pozdravljajući nazočne čestitao članovima udruga na sjajnim projektima koje provode i podsjetio kako je županijskoj upravi potres determinirao mnoge aktivnosti. U zadnje 3 godine obnovljeno je ili izgrađeno 20 škola, 7 zgrada bolnica, 8 domova zdravlja, 4 doma za starije, zgrade iz područja kulture, a u svim tim zgradama osiguran je kvalitetan pristup osobama s invaliditetom.
Župan je naglasio kako je, upravo zahvaljujući dobroj i stalnoj suradnji s Udrugom i njenim predsjednikom Drenom Dobrenićem, realiziran projekt, jedinstven u Hrvatskoj. Naime, u svim županijskim naseljima, koja su izgrađena za potrebe zbrinjavanja potresom stradalih sugrađana, a koje će po isteku ove potrebe prijeći u sustav domova za starije osobe, dio kuća je prilagođen posebnim potrebama osoba s invaliditetom: „Imamo 5 takvih kuća u Glini, 8 u Petrinji, 8 u Sisku. U narednom razdoblju ćemo graditi 5 takvih kuća u Popovači i 5 u Kutini, što znači da ćemo pokriti cijelo područje Sisačko-moslavačke županije. Kuće u Glini i Petrinji su u funkciji, kuće u Sisku su izgrađene i namještene, moramo još izgraditi pristupnu cestu i nakon toga će i one biti u funkciji. To su inače kuće od 45 m2, posve prilagođene potrebama naših sugrađana s invaliditetom.“
Nakon svečanog dijela druženja i obraćanja uzvanika, počelo je natjecanje sudionika susreta. Petnaestak se ekipa iz cijele Hrvatske natjecalo u pikadu, šahu, visećoj kuglani i belotu, a uz ovaj natjecateljski dio, organizirano je i mjerenje šećera i masnoće u krvi.
https://smz.hr/aktualno/10938-tradicionalno-druzenje-osoba-s-invaliditetom-hrvatske#sigProIde1b5f36fd5